Rodzaje kontenerów na gruz i inne odpady budowlane

kontener

Podczas budowy domu jednorodzinnego, przeprowadzania generalnego remontu mieszkania, budynku użytkowego lub biura, powstają odpadki, których zgodnie z prawem nie można wrzucać do zwykłego śmietnika. Odpady budowlane i gruz należy umieszczać w specjalnie przeznaczonych do tego kontenerach. Jakie rodzaje są dostępne i jak wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb?

Dlaczego konieczne jest korzystanie z kontenerów?

Kontenery pełnią bardzo ważną funkcję podczas rozmaitych robót budowlanych i remontowych. Dzięki nim można pozbyć się odpadów budowlanych zgodnie z prawem, gdyż nie wolno ich wsypywać do tradycyjnych śmietników, które nie są przystosowane do ich wagi i ilości. Z tego typu pojemników korzystają firmy budowlane, ale również indywidualne osoby, które chcą przeprowadzić generalny remont mieszkania, domu czy innego pomieszczenia.

Wynajem kontenerów to odpowiedź na potrzeby osób, które nie posiadają tego typu produktu na własność i które nie muszą z niego regularnie korzystać, a jedynie chodzi o jednorazowe wynajęcie do prowadzonych prac. Firmy oferujące kontenery na wynajem mają zazwyczaj szeroki wybór różnego rodzaju pojemników i toreb, jak wybrać odpowiednie dla siebie? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaje kontenerów przydatnych przy pracach remontowo-budowlanych

Dostępne na rynku kontenery różnią się przede wszystkim rozmiarem oraz pojemnością. Dlatego, pierwszym kryterium pomocnym przy wyborze odpowiedniego zbiornika jest zakres planowanych prac. Mini kontenery mogą pomóc zebrać i wywieźć odpadki po skuwaniu płytek w kuchni czy łazience, średnie i duże lepsze są do gruzu i zielonych odpadków. Dostępne są zazwyczaj pojemniki o pojemności od 2 do 36 m³ co pozwala wygodnie dostosować zbiornik do ilości odpadów.

Najbardziej popularne są kontenery typu mulda, asymetryczne czy symetryczne, otwarte, z pokrywą lub plandeką. Wybierane są samowyładowcze, rolkowe lub hakowe, które ułatwiają rozładunek pojemnika. Odkryty kontener może pomieścić gruz, ale również stare meble, tworzywa, makulaturę czy ziemię. Wytrzymałe worki na gruz Big-Bag to z kolei rozwiązanie do remontów mniejszych lokali.