Czy postawienie kontenera na odpady wymaga specjalnych zezwoleń?

kobieta pokazująca dokumenty

Problem odpadów pobudowlanych łączy się koniecznością wynajęcia kontenera. W związku z tym trzeba odpowiedzieć na szereg pytań – ile rodzajów śmieci wygenerowano na budowie, jaka pojemność kontenerów jest potrzebna, kto wywiezie odpady i czy można je zutylizować? Wątpliwości budzą również potrzebne dokumenty. Czy wszędzie można postawić kontener i kto o tym decyduje?

Kontener na prywatnej posesji

Szczęśliwi posiadacze działki nie muszą starać się o żadne pozwolenia. Kontener można ustawić dowolnie na terenie należącym do właściciela pod warunkiem, że zapewniony zostanie łatwy dostęp dla samochodu, który będzie odbierał kontener. Należy także zadbać o to, by podczas odbioru droga pozostawała przejezdna dla innych użytkowników.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie?

O pozwolenie trzeba zadbać zawsze wtedy, gdy kontener na gruz ma zostać ustawiony na terenie należącym do wspólnoty. Chodzi między innymi o podwórko kamienicy, parking osiedlowy lub inny punkt znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Pisemny wniosek należy złożyć do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Decyzja otrzymywana jest w stosunkowo krótkim czasie, zazwyczaj jest ona pozytywna i bezpłatna. W przypadku, gdy kontener nie mieści się na własnej posesji, trzeba zwrócić się o pozwolenie do sąsiada.

Czasem jednak niezbędne jest uzyskanie pozwolenia od gminy. Jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wydanie stosownego dokumentu może zająć nawet do dwóch tygodni. Umieszczenie kontenera na terenie zielonym, chodniku lub na jednym z pasów jezdni bez zgody gminy może wiązać się z otrzymaniem mandatu. Kara finansowa potrafi być nawet kilkukrotnie wyższa niż wywóz i utylizacja śmieci. O pozwolenie warto zadbać odpowiednio wcześnie, by w razie odmowy mieć czas na odwołanie się od decyzji gminy.