Jak dobrać rozmiar kontenera na odpady?

zielony śmietnik

Zarówno podczas remontu mieszkania, jak i w trakcie ogromnej inwestycji budowlanej, do rozwiązania pozostaje zawsze problem odpadów. Jeśli nie są one regularnie usuwane, mogą skutecznie opóźniać pracę, stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, a nawet wiązać się z ryzykiem otrzymania mandatu. Wynajem kontenera na odpady wydaje się w tym wypadku rozsądnym pomysłem. Ale jaki kontener należy wybrać?

Małe kontenery

Najmniejsze dostępne na wynajem kontenery mają zazwyczaj 2 m3. Idealnie sprawdzają się podczas remontu kuchni czy łazienki oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dużo śmieci. Bywa też tak, że w wąskiej zabudowie starego miasta nie ma możliwości ustawienia dużego pojemnika – mały natomiast zmieści się tam bez trudu, choć trzeba będzie często go opróżniać. Na szczęście można go przewieźć niewielkim samochodem dostawczym.

Średnie kontenery

Typowe kontenery na odpady średnich rozmiarów mają pojemność 4-6 m3. Cieszą się zdecydowanie największym powodzeniem ze względu na swój uniwersalny charakter – znajdują zastosowanie na dużej budowie, jak również podczas domowego remontu. Do średnich kontenerów można ładować materiały ciężkie – gruz, kamienie, glinę, ziemię i szkło. Bezpieczeństwo przewozu jest w tym przypadku zapewnione dzięki szczelnym pokrywom. Maksymalna ładowność tych kontenerów to 4 tony.

Duże kontenery

Zaczynają się od 8 m3, ale mogą także dochodzić do pojemności 30 m3. Kontenery 8-12 m3 sprawdzą się w sytuacjach, gdy trzeba szybko i sprawnie wywieźć odpady, ponieważ mają sporą ładowność. Nie można ich jednak wykorzystywać do każdego rodzaju śmieci – przeznaczone są wyłącznie na odpady lekkie, takie jak tworzywa sztuczne, styropian, wełna mineralna i drewno. Większe kontenery są zaś wykorzystywane w sposób profesjonalny do transportu ogromnych ilości materiałów.