Do czego jest wykorzystywany piasek płukany i zasypowy?

piasek

Prace budowlane, które wymagają użycia różnego rodzaju zapraw betonowych muszą mieć w składzie między innymi odpowiedniej klasy piasek budowlany. Jaka jest różnica między piaskiem płukanym a zasypowym? Gdzie jest wykorzystywany pierwszy a gdzie drugi rodzaj drobnego kruszcu?

Do czego potrzebny jest piasek na budowie?

Piasek jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym stosowanym zarówno do prac niwelacyjnych, dylatacyjnych w przypadku układania nawierzchni z kostki brukowej, jak i wznoszenia konstrukcji. Od jakości, czystości piasku zależeć będzie trwałość mieszanki betonowej, czy też wyprodukowanych prefabrykatów. To również niezastąpiony element składowy zapraw cementowych o cementowo-wapiennych używanych do tynkowania.

Kiedy zalecany jest piasek zasypowy, a kiedy płukany?

Podstawowy podział piasku budowlanego obejmuje podział na piasek zasypowy i płukany. Ten pierwszy wyróżnia się nieco większą ziarnistością niż piasek płukany, jest to piasek nieco gorszej jakości, w zależności od sposobu wydobycia, jest on podobny do piasku płukanego lub nazywany jest tzw. mułkiem. Używa się go do murowania, produkcji betonu, prac w terenie, czy też zasypu fundamentów, zabezpieczaniu kabli i rur w wykopach.

Piasek płukany to najdrobniejszy piach o ziarnistości 0-2 mm. Wykorzystywany jest w pierwszej kolejności do produkcji betonów towarowych, tynków i posadzek. Jest niezastąpiony jako warstwa filtracyjna czy też wypełnienie piaskownic i plaż.

Ze względu na swą delikatną strukturę chętnie używany jest jako element dekoracyjny, nie zawiera gliny, substancji organicznych, przez co nie zlepia się, chętnie używa się go w różnych gałęziach przemysłu. Jakościowy piasek płukany oznaczony jest normą PN-EN 12620+A1:2010. Oznaczenie to daje gwarancję, że zakupiony materiał budowlany w postaci piachu jest najwyższej jakości. W przypadku robót murarskich lepiej sprawdzi się właśnie piasek płukany, gdyż ten zasypowy ma bardziej funkcję stabilizującą, nie „wiążącą”.